Prieš pat neeilinį ES suvažiavimą dėl Libijos ir Pietų Viduržemio jūros regiono, vyksiantį šią savaitę, Europos Komisijos pirmininkas Žozė Manuelis Barozas (José Manuel Barroso) susiklosčiusius įvykius pavadino „rendez-vous su istorija“. O po keleto valandų Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pavaduotojas Nikas Klegas (Nick Clegg) kalbėjo apie „didžiausią visos dekados geopolitinį įvykį“.

Po 27 komisarų Kolegijos susitikimo, kuris daugiausia buvo orientuotas į dramatiškus įvykius Libijoje ir „Jazminų revoliucijas“, vykstančias arabų pasaulyje, J. Barozas susitiko su spaudos atstovais.

Kovai tarp Muamaro Gadafio šalininkų ir sukilėlių visoje Libijoje ir toliau stiprėjant (žr. „Pagrindas“), J. Barozas žlungančio Libijos režimo veiksmus pavadino „visiškai nepriimtinais“.

Jis taip pat pridūrė, kad dabar M.Gadafis yra „ne galimo sprendimo, o problemos dalis“.

Išvardinęs priemones, kurių imasi įvairūs komisarai tam, kad sušvelnintų humanitarinę padėtį ir išvengtų migracijos bangos, J.Barozas paminėjo aukštesnius strateginius tikslus.

„Akivaizdu, kad turime ne tik numalšinti šias krizes, bet privalome padėti išspręsti kertinę šio proceso problemą. Mums reikia naujos politinės paradigmos santykiuose su Pietų kaimynais. Mums reikia „demokratijos ir bendros gerovės pakto“, kalbėjo J. Barozas.

Regis, Komisijos pirmininkas mėgina atsigriebti už pavėluotą ES atsaką į krizę. Sąjunga ir pavienės jos valstybės narės buvo nustebintos arabų tautų demokratijos siekio. Priešingai, negu per 1989 m. revoliucijas, praošusias Rytų Europoje, Vakarų pasaulis šį kartą, arabų pasaulyje vis stiprėjant permainų vėjams, buvo tik pasyvus stebėtojas.

„Manau, kad jie leidosi į drąsią permainų kelionę laisvės, demokratijos ir geresnio gyvenimo link. Manau, kad mūsų pareiga pasakyti arabų tautoms, jog esame jų pusėje!Tiesiai iš Briuselio aš noriu tai pasakyti, ypač tiems jauniems arabams, kurie dabar kovoja dėl laisvės ir demokratijos: „Mes jūsų pusėje“, pabrėžtinai pakartojo J. Barozas.

Pritardamas J.Barozui, Jungtinės Karalystės ministro pirmininko pavaduotojas Nikas Klegas, vėliau susitikęs su ES vyriausiąja įgaliotine Katerina Ašton (Catherine Ashton), taip pat savo pareiškime atkreipė dėmesį į geopolitinį aspektą. Teigdamas apie savo šalies paramą Turkijos narystei ES, jis kalbėjo dar laisviau, negu J. Barozas, pabrėžė vaidmenį, kurį Turkija galėtų atlikti būdama sektinas pavyzdys arabų šalims ir gyvas įrodymas, kad islamas ir demokratija nėra nesuderinami.

„Kaip valstybė, kurios didžiąją dalį gyventojų sudaro musulmonai, kaip NATO narė ir šalis, tvirtai siekianti narystės ES bei turinti ryškią daugiapartinės demokratijos sistemą, [Turikija] yra vertingas pavyzdys visoms visuomenėms. Šilti Turkijos santykiai regione teikia naudos siekiant atvirumo ir pagarbos žmogaus teisėms, kurias mes visi remiame“, kalbėjo Klegas.

Ribota Vakarų įtaka

Tačiau tokios kalbos gali būti tik mėginimas paslėpti Vakarų bendruomenės ribotą įtaką karinėse operacijose Libijoje, jei įvykiai pasisuktų taip, kad to prireiktų.

Diskusijų su NATO metu JAV ir JK iškėlė galimybės įkurti neskraidymo zoną klausimą, kad užkirstų kelią M.Gadafio atakoms prieš protestuotojus ar galimybėms sulaukti palaikymo iš užsienio.

Tačiau Prancūzija su savo naujuoju užsienio reikalų ministru Alenu Žiupė (Alain Juppé) priešaky, tam nepritarė teigdama, kad bet kokioms karinėms operacijoms, įskaitant ir neskraidymo zoną, reikia Jungtinių Tautų Saugumo tarybos pritarimo.

Mažai tikėtina, kad Saugumo taryba priimtų tokį sprendimą, kadangi jos nuolatinės narės Rusija ir Kinija jau atmetė šią mintį.

Arabų lyga teigė apsvarstysianti, ar paremti neskraidymo zonos idėją, tačiau pareiškė nepalaikanti jokių tiesioginių užsienio intervencijų į šalį.

Turkija, įtakinga NATO narė, taip pat kategoriškai atmeta bet kokių karinių veiksmų idėją.

KITI ŽINGSNIAI

Kovo mėn. 11 d.: 27ES valstybių ir vyriausybių vadovai susirinks Briuselyje į neeilinį susitikimą dėl Libijos ir Šiaurės Afrikos

www.europedirect.lt

Atnaujinta (Ketvirtadienis, 10 Kovas 2011 10:55)

 

Komentarai  

 
0 #45 weight loss goods 2021-01-05 12:26
Many thanks extremely useful. Will certainly share website with my pals.
Cituoti
 
 
0 #44 pure green coffee 2021-01-04 02:14
Whoa....this is a advantageous internet site.
Cituoti
 
 
0 #43 BeMass 2020-01-03 13:59
Astonishingly user pleasant site. Astounding info available on couple of clicks.
Cituoti
 
 
0 #42 Deseo 2020-01-01 19:56
You're a really valuable website; couldn't make it without ya!
Cituoti
 
 
0 #41 lisää pituutta 2019-10-01 07:20
Hello dear visitor. I am Valentin. My wife and so i chose to live in New York and I
have everything which i need at this juncture. Auditing has been his day job for quite some time.
Acting is the hobby she might never stop doing. I am running and maintaining
a blog here: http://peniksen-pidennys-fi.eu/
Cituoti
 
 
0 #40 Deseo 2019-09-27 06:43
Tawanna may be the name I enjoy to be called with and I totally dig that brand name.
What she really enjoys doing is gonna be fitness and today she has time to consider on issues.
His family lives in Indiana but quality guy
have to get one day or a person more. Data processing the place I support my children. See what's new on this website here:
http://pillole-per-pene-it.eu/deseo.html
Cituoti
 
 
0 #39 TestoBoost 2019-09-26 23:23
Nice to meet you, i'm Jaime and my wife doesn't while you might at
the whole. Montana is her birth place but she will have to go one day or
the other. In her professional life she is a information systems officer and she or he will not change it anytime almost immediately.
The thing I adore most kit cars but I never made a dime with the application. He's not godd at design we might in order to be
check his website: http://prodottiperaumentaremassamuscolareit.eu/testoboost-muscle.html
Cituoti
 
 
0 #38 erozon max 2019-09-26 23:07
The author is known by title of Kristy. Indiana is where
we've lived for many will never move. My friends say it's law me but what Appreciate doing might fitness and I'll be starting
something else along to barefoot jogging. The job I have been occupying sony walkman is an information processing police agency.
He's not godd at design but you'll probably decide to to check his website:
http://potentiepillen-nl.eu/erozon-max.html
Cituoti
 
 
0 #37 Musculin Active 2019-09-26 22:49
Hello girly friend. Let me introduce myself.
I'm Jaime Kehoe but Do not like men and women use my
full name. Software developing is how I support my family and the
salary has been really extremely satisfying. For years she's been living
in Montana but her husband wants them to be able to. What his as well as him love is perform baseball but he's thinking on starting something new.
My wife and I have a website. You may decide to take a look here:
http://migliori-booster-per-testosterone.eu/MusculinActive.html
Cituoti
 
 
0 #36 3300 zł brutto 2019-09-25 19:52
naturally like your web site however you have to take
a look at the spelling on quite a few of your posts.

Several of them are rife with spelling problems and I in finding
it very troublesome to tell the truth nevertheless I'll
certainly come again again.
Cituoti
 

Rašyti komentarą


Security code
Atnaujinti

Sekite mus Facebook'e
Lankytojai

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas